Przewodnik po Zalipiu zaprasza do wspólnego zwiedzania niezwykle fascynującej polskiej wsi.  Zalipie to urokliwe miejsce, w którym przeszło 100 – letnia tradycja zdobienia i malowania wiejskich zagród wciąż jest żywa. Spacer po Zalipiu warto odbyć w towarzystwie przewodnika.  Znajdziemy tutaj ozdobione kolorowymi motywami kwiatowymi chaty, kapliczki, budy dla psów, płoty, studnie i mostki. Przewodnik będzie nam towarzyszył podczas zwiedzania malowanych zagród, Domu Malarek oraz Kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Przewodnik po Zalipiu zaprasza na fascynującą podróż niezwykłymi śladami pozostawionymi przez tutejsze artystki…

Przewodnik po Zalipiu jest do Państwa dyspozycji pod wskazanym adresem mailowym malowanymis@gmail.com

Przewodnik po Zalipiu – lokalizacja

Według przewodnika po Zalipiu z Tarnowa do najbardziej kolorowej wsi w Polsce mamy niespełna 35 kilometrów. Zalipie leży w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno. To, co odróżnia Zalipie od innych polskich wsi, to tradycja zdobienia chat, kapliczek, bud dla psów, płotów, studni i mostków kolorowymi motywami kwiatowymi.

Przewodnik po Zalipiu – malarstwo zalipiańskie

Malarstwo zalipiańskie to motywy kwiatowe tworzone z wyobraźni malarek. Tworzeniem pięknych ornamentów kwiatowych zajmują się głównie kobiety. Jednak znajdziemy w Zalipiu również kilku mężczyzn, którzy chętnie prezentują swoje umiejętności malarskie. Bez użycia szablonów powstają piękne kobierce kwiatów na ścianach domów, drzwiach garażowych i stodół. Wdzięcznym tłem dla kompozycji kwiatowych okazują się również mniejsze powierzchnie, np. ścianki uli i bud dla psów. Wszystkie malowidła układają się w całość tworząc bajecznie kolorową wioskę.

Przewodnik po Zalipiu

Przewodnik po Zalipiu – spacer

Spacer po Zalipiu może okazać się niezwykle ekscytującą przygodą, podczas której możemy wcielić się w rolę poszukiwaczy około 20 kolorowych domów (nie wszystkie domy we wsi są pomalowane). Aby jednak odnaleźć malowane zagrody musimy sporo się nachodzić, gdyż odległości pomiędzy kolorowymi domostwami są spore. Niektórzy właściciele domów zapraszają turystów do środka, aby pokazać im wnętrza swoich zabudowań. Przed takimi domami znajdują się tabliczki informujące o możliwości zwiedzania domu.

Przewodnik po Zalipiu – zwiedzanie

Zwiedzanie “malowanej wsi” najlepiej zaplanować z przewodnikiem po Zalipiu. Podczas zwiedzania toczą się nieustanne rozmowy o historii wsi i tutejszego malarstwa. Rozmowy z przewodnikiem po Zalipiu nie ograniczają się tylko do przekazu ustnego, znajdują również poparcie w konkretnych przykładach, dzięki wizytom w prywatnych domostwach. Przewodnik po Zalipiu będzie nam również towarzyszył podczas wizyty w Domu Kultury oraz Kościele Parafialnym, pięknie zdobionym motywami Zalipia. Poniżej prezentujemy przykładowy plan zwiedzania Zalipia przygotowany dla grupy zorganizowanej. Zwiedzanie “malowanej wsi” z przewodnikiem ma w tym przypadku charakter wycieczki autokarowej, dlatego czeka nas bogaty program zwiedzania.

 1. Przyjazd do zagrody MALOWANY MIŚ – krótka pogadanka o historii malowanej wsi. Możliwość zakupu pamiątek.
 2. Zwiedzanie MUZEUM ( około 30 min.) oraz możliwość obejrzenia 30-minutowego filmu o Zalipiu ( sezon letni).
 3. Zwiedzanie CAŁOROCZNEJ SZOPKI ( około 30 min).
 4. W trakcie przejazdu przez Zalipie pokazywanie przez przewodnika ciekawych miejsc oraz
  wspominanie przez przewodnika różnych anegdot związanych z malowaniem.
 5. Wizyta w DOMU MALAREK:
  • dalszy ciąg pogadanki o Zalipiu,
  • zwiedzanie wewnątrz domu,
  • oglądanie wystawy prac malarek.
 6. Wejście do wnętrza prywatnego domu Pani Danuty oraz prywatnego domu Pani Marzeny (Izba regionalna).
 7. Zwiedzanie KOŚCIOŁA parafialnego.
 8. Powrót do zagrody Malowanego Misia – wspólna dyskusja.
 9. Wspólne zdjęcia.
 10. Koniec wycieczki.
Przewodnik po Zalipiu

Program zwiedzania “malowanej wsi” dostosowujemy do indywidualnych potrzeb danej grupy, biorąc pod uwagę czas przeznaczony na zwiedzanie Zalipia, wiek uczestników wycieczki oraz budżet. Zapraszamy na wycieczki przejazdowe (ostateczny cel wycieczki inny niż Zalipie, np. Pacanów), docelowe oraz spacery wakacyjne (w ramach współpracy z Tarnowską Organizacją Turystyczną). Organizujemy warsztaty w szkołach, a w okresie letnim w Zagrodzie w Zalipiu. Możliwe jest również zorganizowanie ogniska, a także warsztatów z pieczenia placków na blasze “brozioków” w jednym z gospodarstw.

Przewodnik po Zalipiu

Przewodnik po Zalipiu – Zagroda Malowany Miś Bogusławy Miś

Zagroda “Malowany Miś” jest nie tylko jedną z tradycyjnych zagród na mapie Zalipia, to również kolebka narodzin firmy, która bazuje na tradycji malarstwa i zdobienia kwiatami zalipiańskimi różnych produktów . Firma MALOWANY MIŚ powstała z myślą o turystach poszukujących śladów historii oraz o osobach twórczych, wrażliwych na nowe inspiracje. W ofercie firmy znajdują się produkty malowane w tradycyjne zalipiańskie wzory oraz niemalowane, gotowe do samodzielnego ozdabiania lub wykorzystania bez wzoru. Z wielką przyjemnością wcielamy się również w rolę przewodnika po Zalipiu.

Przewodnik po Zalipiu – wielopokoleniowa rodzina malarek

Z historią Zalipia nierozerwalnie związane są losy rodziny Bogusławy Miś. W dialogu z przeszłością kolejne już pokolenia odnajdują siłę do kreowania przyszłości. Dzięki silnemu poczuciu wspólnoty członkinie rodziny osiągają w grupie cele, których same nie byłyby w stanie osiągnąć. U podstaw kolejnych rodzinnych przedsięwzięć leży przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja tworzenia pięknych ornamentów kwiatowych. Oto krótkie portrety bliskich Bogusławy Miś…

Bogusława Miś lokalną twórczością zajmowała się już od najmłodszych lat, ucząc się tego rzemiosła od swojej babci i mamy. Prace artystki można podziwiać w obejściu domu, a także na licznych targach rzemiosła.

Maria Chlastawa jedna z najstarszych malarek w Zalipiu przez lata reprezentowała swoje umiejętności malarskie na arenie międzynarodowej, między innymi w  Szwecji i Niemczech. Do dnia dzisiejszego jest aktywną malarką motywującą młodsze pokolenie.

Młodsze pokolenie również kontynuuje rodzinną tradycję. Wnuczki: Magdalena i Gabriela wyjeżdżają na wystawy i jarmarki w celu promocji tutejszej sztuki ludowej. Biorą czynny udział w wystawach oraz prowadzą warsztaty dla dzieci i osób starszych.

Przewodnik po Zalipiu – Firma MALOWANY MIŚ

Zalipie to urocza, dosyć duża wieś oferująca wiele doznań artystycznych i historycznych. Aby w pełni odkryć uroki tego miejsca, warto skorzystać z jednej z naszych usług – przewodnika po Zalipiu. Z przyjemnością opowiemy historię zdobienia i malowania wiejskich zagród, zaprosimy do wnętrz tradycyjnych domów oraz pokażemy współczesne metody podtrzymywania tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Aby umówić się na wspólną wycieczkę po “malowanej wsi” zapraszamy do kontaktu z przewodnikiem po Zalipiu pod wskazanym adresem mailowym malowanymis@gmail.com

Przewodnik po Zalipiu